Programda yaklaşık maliyet ve hakediş çalışmalarını gerçekleştirebilmek için öncelikle ilgili dosyanın özelliklerinden oluşan yeni bir proje açmak gerekecektir. Bunun için “Dosya” menüsünde yer alan “Proje Yöneticisi” düğmesini kullanabilirisiniz.

01-hakedis-ve-yaklasik-maliyet-yeni-proje-acma

Bu düğme ile açılan ekranda projeleriniz listelenecektir. Yeni bir proje açmak için ekranın altında yer alan “Yeni” düğmesine basın.

02-hakedis-ve-yaklasik-maliyet-yeni-proje-acma

Proje kimlik bilgileri penceresinde proje kodu, işin adı, birim fiyat yılı, proje tipi, sözleşme tipi, nakliye şablonu seçimi ve gerekli olduğu durumlarda şifre korumasını aktif hale getirerek şifre girişlerini tanımlayınız.

03-hakedis-ve-yaklasik-maliyet-yeni-proje-acma

Bu ayarlarda proje tipi yaklaşık maliyet seçildiğinde program ilgili kurum pozlarının fiyatını yaklaşık maliyetinize otomatik getirecektir. Teklif modülü seçildiğinde ise fiyat çalışması yaparak kendi teklif fiyatınızı belirlemenize olanak sağlayacaktır.
Sözleşme tipi anahtar teslim götürü bedel proje seçildiğinde her iş kaleminin pursantajını tek bir tuş ile hesaplanacaktır.

04-hakedis-ve-yaklasik-maliyet-yeni-proje-acma

Proje bilgileri -2 sekmesine baktığımızda kapsam türü seçenekleri görülecektir. Bu bölümdeki ayarlar hak ediş modülünde revize birim fiyat kesintisi hesabına etki edecektir.
Anahtar teslim götürü bedel projelerde pursantaj ayarı genel toplam bazında kullanıldığında; tüm iş grupları toplam pursantajı 100’e eşit olacaktır. İş grubu bazında kullanıldığında ise her iş grubu pursantajı kendi içersinde 100’e; aynı zamanda ana iş grupları toplam pursantajı da 100’e eşit olacaktır.
Taş işlenebilirlik zammı verildiğinde seçilen taş ocağına göre ilgili pozların analizine taş işlenebilirlik zammı eklenecektir.
Tüm ayarlardan tanımlandıktan sonra “Kaydet” düğmesi ile proje oluşturma işlemi tamamlanmış olacaktır, oluşturulan proje, proje yöneticisinde listelenecektir.

05-hakedis-ve-yaklasik-maliyet-yeni-proje-acma