İnşaat Teklif programında, genel giderleri oluşturmak için için üç seçenek vardır;
1) Genel Giderler için Sabit bir oran girebilirsiniz.
2) Genel Giderler için sabit bir tutar girebilirsiniz.
3) Genel Gider Tablosunu kullanarak kalem kalem genel giderleri hesaplayabilirsiniz.
Hesapladığınız bu genel gideri teklifte nasıl göstereceğinizle ilgili de üç seçenek vardır;
1) Genel Giderleri pozlara (iş kalemlerine) yedirebilirsiniz.
2) Genel Giderleri teklifinizdeki analizlerin içine yedirebilirsiniz.
3) Genel Giderleri teklifinizdeki pozlara yüzde olarak girebilirsiniz.

Bu seçimi yapmak için sırasıyla proje ayarları > proje poz kullanım ayarlarına gelin ve istediğiniz değişikliği yapıp kaydedin. Bu örnekte Genel Giderleri ayrıca bir tabloda oluşturup teklif toplamına ekleyeceğimizi varsayalım.

01-insaat-teklif-genel-giderler-hesabi

Şimdi Genel Giderleri kalem bazında oluşturmak için genel giderler tablosunu açalım. Bunun için, Ana menüdeki Genel Giderler düğmesine basın. Yeşil renkli + butonu yardımıyla bir genel gider kalemi oluşturabilirsiniz.

02-insaat-teklif-genel-giderler-hesabi

Genel gider satırınız eklenecektir, Ardından açıklama kısmına Merkez Ofis Giderleri yazalım, maliyet tutarı ve para birimini girip enter tuşuna basarak ilk genel gider kaleminizin girişini yapın.

03-insaat-teklif-genel-giderler-hesabi

Bir genel gider kalemi daha eklemek için tekrar yeşil renkli + butonuna basın. Bu sefer örneğin Maliyetler Toplamının %5i olacak şekilde bir genel gider tanımlayalım. Bunun için “Yeni formüllü Satır Ekle” düğmesine basın.

04-insaat-teklif-genel-giderler-hesabi

Açıklama ve formül girişi yapıp enter tuşuna basıntığınızda, Maliyetler toplamının %5i olacak şekilde ikinci bir gider kaleminiz eklenmiştir.

05-insaat-teklif-genel-giderler-hesabi

Şimdi de detaylı bir gider kalemi ekleyelim. Bunun için Tekrar yeşil renkli + butonuna basın. “Yeni Sabit Kalem Ekle” butonuna basın. Sabit Kalem seçerek bu gidere farklı tarihlerde fiyatlar girebilir ya da detaylı bir tarif yazabiliriz. Ayrıca varsa özel notlarımızı da bu kısma kaydedebiliriz.
Kalem no’yu girin ve Yeni sabit genel gider kalemi için bilgileri doldurup kaydedin.

06-insaat-teklif-genel-giderler-hesabi

3 Kalemden oluşan basit bir genel gider tablosu oluşturmuş olduk. İsterseniz bu kalemleri diğer projelerde kullanmak üzere kaydedip bir “Genel Gider Kütüphanesi” de oluşturabilirsiniz.