Teklifinizi oluşturduktan sonra, teklifin maliyet analizini yapmak, doğru bir teklif hazırlama açısından en önemli adımdır. Maliyet Analizi yaparak, size en çok para tutacak olan malzemeleri, işçilikleri ve makineleri tespit edebilir ve o kalemlerin üzerinde fiyat çalışmanızı yoğunlaştırabilirsiniz.

İnşaat Teklif programında Maliyet Analizi gerçekleştirmek için Ana menüden Maliyet Analizi butonuna basın. Program bu noktada size hangi iş gruplarının maliyet analizini yapmak istediğinizi soracaktır. Örneğin sadece “Temel İnşaat İmalatlarının” maliyet analizini gerçekleştirebilirsiniz. Biz bu örneğimizde tüm proje bazında bir analiz yapacağız. Miktarları hesaplayıp İleri butonuna basın.

01-teklif-hazirlarken-maliyet-analizi-nasil-yapilir

Projedeki bütün rayiçler ve miktarlar ekranda görülecektir. Yani teklifinizi oluşturan bütün malzeme, işçilik, makine ve diğer tüm kalemler bu listededir. İnceleyip İleri butonuna basın.

02-teklif-hazirlarken-maliyet-analizi-nasil-yapilir

Teklifinizi hangi tarih aralığındaki fiyatları kullanarak hesaplatmak istiyorsanız ilgili tarih seçimini yapın. Örneğin sadece yılın son çeyreğindeki fiyatları kullanabilirsiniz. Proje Tarihini kullan seçeneğini seçerseniz, program proje tarihine bakıp, o yıl pozlar için girilmiş son fiyatları kullanacaktır. İleri deyip, fiyatları da hesaplatıp tekrar ileriye basın.

03-teklif-hazirlarken-maliyet-analizi-nasil-yapilir

Program bize teklifteki malzeme, işçilik ve makine değerlerini özet olarak gösterecektir. Buradaki 3 başlığı isterseniz çoğaltabilirsiniz. Programa ne kadar detaylı maliyet analizi girerseniz, o kadar detaylı sonuç alırsınız. İnceleyip İleri butonuna basın.

04-teklif-hazirlarken-maliyet-analizi-nasil-yapilir

Bu ekranda maliyet analizlerini görebilirsiniz. Rayiçleri maliyet analizi gruplarına göre gruplandırarak örneğin “en çok maliyeti olan malzeme nedir?” gibi soruların cevabını bulabilirsiniz. Bu tabloda hem teklifin para birimi ile hem de rayiçlerin (malzeme, işçilik ve makinelerin tümü) para birimine göre ayrı ayrı fiyatları görebilirsiniz.

05-teklif-hazirlarken-maliyet-analizi-nasil-yapilir

Bu teklifte en çok para tutan kalem “04.042/04” poz numarası ile “C 20/25 Beton Harcı” görünüyor. Dolayısıyla bu kalem için fiyat alırken dikkat etmenizde fayda var.