İnşaat Teklif programı ile detaylı teklifler hazırlamak mümkündür. Teklifinizde detaylı analizler (pozlar, iş kalemleri) kullanabilirsiniz. Ayrıca teklifinizi iş gruplarına ayırıp, her bir grupta teklif çalışmanızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu örnekte İnşaat İşleri ve Elektrik – Mekanik işleri adında iki ana grup oluşturacağımızı ve İnşaat İşlerini de kendi içinde Temel ve Zemin Kat İnşaat İşleri şeklinde iki alt gruba böleceğimizi düşünelim. (Programda alt seviyede iş grubu oluşturmanın sınırı yoktur.)

Ana menüde bulunan teklif butonuna basın ve teklifinizi oluşturacak ana iş gruplarını belirlemeye başlayın. Mavi renkli + butonuna basıp, grup kodu ve tanımını girin.

01-insaat-teklif-olusturma

İnşaat İşleri iş grubunu oluşturduktan sonra aynı şekilde devam ederek Elektrik – Mekanik iş grubunu ekleyin.

02-insaat-teklif-olusturma

İnşaat işlerini kendi içinde alt gruplara ayıracağız. Bunun için İnşaat İşleri iş grubuna çift tıklayarak içine girelim.

03-insaat-teklif-olusturma

İnşaat’ın alt gruplarını oluşturmak için tekrar Mavi renkli + butonuna basın. Temel İnşaat İşleri ve Zemin Kat İnşaat İşleri iş gruplarını buradan oluşturun.

04-insaat-teklif-olusturma

01.01 Temel İnşaat İşleri iş grubuna poz eklemeye başlayalım. Bunun için ilgili iş grubuna çift tıklayıp iş grubunu seçerek sol üst tarafta bulunan poz ekleme butonuna basın. Birim fiyat kitapları açılacaktır. Burada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Karayolları gibi kurumların pozlarının yanı sıra sizin şirket bünyesinde oluşturduğunuz özel poz kütüphanesi de bulunur. Buradan istediğiniz pozları seçip ekleyeceğiniz pozlara çift tıklayın ve ardından Aktar butonuna basın.

05-insaat-teklif-olusturma

Aktardığınız pozlar teklifinizin Temel İnşaat İşleri grubuna eklendi. Şimdi pozlar için miktarlarınızı girip hesapla butonuna basın.

06-insaat-teklif-olusturma

01.02 Zemin Kat İnşaat İşleri iş grubu için de aynı işlemleri gerçekleştirelim. İş grubuna çift tıklayıp seçerek poz ekleme butonuna basın. Birim fiyat kitabını seçip ekleyeceğiniz pozlara çift tıklayın ve ardından Aktar butonuna basın. Pozlara Miktar girişi yapın.

07-insaat-teklif-olusturma

İş gruplarını oluşturduk, pozları ekledik ve miktarlarını da girdik. Şimdi sıra döviz kurunu girmeye geldi. Bunun için önce sağ üst köşede bulunan Teklif Kontrolü butonuna basıp, döviz kurlarını Araştır’a basın. Program bu teklifte bulunan para birimlerini tespit edecektir. İlgili kurları girip İleri butonuna basın.

08-insaat-teklif-olusturma

Şimdi teklifimizin parasal ayarlamalarını yapalım. Bunun için “Rayiçleri araştır”a basın. Program teklifte kullandığınız tüm rayiçlerin bir listesini oluşturacaktır. Buradaki rayiç fiyatlarında istediğiniz değişikliği elle girerek yapabilirsiniz. Rayiçlerinizi teklifte kullanacağınız fiyatlara çektikten sonra İleri deyip teklifi yeniden hesaplayın. Teklife baktığımızda fiyatlar sizin girdiğiniz fiyatlarla değişecektir.

09-insaat-teklif-olusturma