Malzeme fiyat farkı eski ihale kanunu olarak kabul edilen 2886 Sayılı Devlet İhale Kanununda en çetrefilli konuların başında gelmektedir. Söz konusu yasaya dayanak olarak fiyat farkı hesabın esasları 13181 sayılı fiyat farkı kararnamesi ile belirlenmektedir.

Kararnamenin kendisi çok geniştir. hakedis.org sitemizde bulabilirsiniz.  olmakla birlikte size AMP Hakediş ve Keşif programında bu hesabı ne kadar kolay ve rahat yapabileceğinizi anlatacağım.

Programda gerçekleştireceğiniz hakediş hesapları sonucu program size fiyat farkına esas miktar hesabını gerçekleştirecek. Bu hesabın sonucunda size malzeme listesini ekrana getirecek.

Sizden istenen tek veri listelenen malzemeler için yayınlanan malzeme zamlarını, tarih ve KDV’siz fiyatlarınızı girmek. Her bir malzeme için zamların nereden alınacağı 13181 sayılı kararnamede belirtilmiştir.

Zamları girdikten sonra programa fiyat farkını hesapla komutu ile hesabınızı tamamlayabilirsiniz.

İşlemlerin tamamı bu kadar.

Peki program nasıl yapıyor bu hesabı. Bunu Çimento malzeme fiyat farkı ile anlatmaya çalışayım. Her bir malzemenin fiyat farkı hesabı formülü birbirinden farklılık göstermektedir. Öncelikle hakkedişinize imalat olarak girmiş pozların miktarlarını ve her birim imalat için kullanılan çimento miktarını program tarafından otomatik hesaplanmaktadır. Bu hesap tanımlı tüm Bayındırlık ve diğer resmi kurum pozları için otomatik gerçekleştirilmektedir. Tüm bu bilgiler AMP Uzmanları tarafından analizlerden türetilmiş ve kontrol edilmiş bilgilerdir.

Bir sonraki aşama girdiğiniz zamlı fiyatların tarihlerini program enterpolasyon yolu ile miktar dağılımını gerçekleştirir. Bu sayede her bir zam dönemine tekabül eden miktarı tespit eder ve buna uygun fiyat farkı alacağını hesaplar.

Tüm bu işlemler bir tek malzeme zamlarını programa tanımlayarak anlık hesaplattırabilirsiniz.

Birden fazla formülün değişkenlerini hatırlamak zorunda değilsiniz, enterpolasyon hesabını ve yüzlerce pozun analizlerinden hesaplamaya esas birim miktarların tespitini yapmak zorunda değilsiniz.

Tüm işlemleri AMP Hakediş ve Keşif programı sizin adınıza çok hızlı ve kesin bir doğrulukla gerçekleştirmektedir.