Harita üzerinden, örneğin bir Google Earth görüntüsü üzerinden bir arazinin alan hesabının Kolay Metraj ile nasıl yapılabileceğini bu makalede adım adım anlatacağız.

Öncelikle ölçeceğimiz arazinin ekran görüntüsünü alın. Bunun için maps.google.com adresine gidip, ölçeceğiniz araziyi bulun. Araziyi bulduktan sonra klavyeden PrintScreen düğmesine basın ve ekran görüntüsü alın (Görüntü 1).

google-earth-arazi-hesabi-1

Aldığınız ekran görüntüsünü bir resim dosyası olarak paint yardımı ile kaydetmek için paint’i açın ve Yapıştır’a basın. Kaydet düğmesine basarak diyerek dosyayı kaydedin. KolayMetraj’ı açın ve Çizim Ekle düğmesine basarak kaydettiğiniz çizimi ekleyin. Karşınıza çıkan ölçek ayarları kısmında, çizimi ölçeklendir’e basın ve sağ alttaki lejant’ı seçin. Böylece Kolay Metraj sizin için çizimi ölçeklendirecektir (Görüntü 2).

google-earth-arazi-hesabi-2

Böylece çizimi Kolay Metraja eklemiş ve ölçeklendirmiş olduk. Şimdi metraj düğmesine basıp Alan metrajını seçin (Görüntü 3).

google-earth-arazi-hesabi-4

Ölçeceğiniz arazinin çevresini Kolay Metraj üzerinden işaretleyin. İşaretlemeyi bitirince sağ tuştan ölçümü sonlandıra basın. Ölçümü sonlandırdığınızda Kolay Metraj size alanını ölçmek istediğiniz arazinin metrajını çıkartmış olacaktır (Görüntü 4).google-earth-arazi-hesabi-5

Bu yöntem ile arazi metrajı çıkartmanın yanı sıra, kazı kübaj metrajı, hacim metrajı gibi diğer metraj türlerini de Kolay Metraj üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.